Rozwój intelektualny nie opiera się wyłącznie na lekturze mniej lub bardziej naukowych tekstów. Z tego względu chciałbym polecić Waszej uwadze poniższą listę filmów, które nawiązują do tematyki zajęć z nowych mediów lub (szerzej) są związane z mediami i dziennikarstwem.
Filmy o dziennikarstwie:
- "Wszyscy ludzie prezydenta" - genialny film ilustrujący słynną aferę Watergate, opowiada o pracy dwóch najsłynniejszych (prawdopodobnie) dziennikarzy śledczych Boba Woodwarda i Carla Bernsteina z The Washington Post. Historię i jej konsekwencje powinien doskonale znać każdy, kto choć trochę interesuje się dziennikarstwem. Pozycja obowiązkowa!
- "Obywatel Kane" - kolejny Must See o dziennikarstwie sprzed ery Facebooka. Orson Welles wzorował tytułowego Kane'a na osobie Williama Randolpha Hearsta (nie)sławnego magnata prasowego. Po filmie polecam poczytać o relacjach reżysera z Hearstem.
- "Sieć" z 1976 roku. Stacja telewizyjna wykorzystuje rewelacje głoszone przez obłąkanego prezentera wiadomości dla własnych korzyści.
- "Good Night and Good Luck" genialny obraz w reżyserii George'a Clooneya. Opowiada historię medialnej walki dziennikarzy CBS (z Murrowem na czele) z senatorem McCarthym. Historię jej tło (okres czerwonej paniki) i jej konsekwencje na dokładnie każdy aspirujący dziennikarz.
- "Cena prawdy" wartościowy film o dziennikarstwie śledczym, etyce zawodu dziennikarza i związanych z nią problemach w sytuacjach ekstremalnych, gdy wartości pracowników medialnych są sprzeczne z prawem.
- "Wolny strzelec" film o granicach przekraczanych w pogoni za oglądalnością lub czytelnictwem. Nie tylko o tabloidach. Niestety.
- "Dziewczyna z tatuażem" to obraz oparty o bestseller Stiega Larssona ("Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet"). Dziennikarstwo śledcze i dylematy na temat publikacji kontrowersyjnych treści.
- "Po tysiąc razy dobranoc" Gdzie leżą granicę zaangażowania w pracę dziennikarza? Ile trzeba poświęcić? Czy jedno ujęcie warte jest ryzykowania życia?
- "Niewygodna prawda" Dziennikarstwo śledcze i zagrożenia z nim związane. Etyka zawodu dziennikarza a dążenie do publikowania prawdy
- "Wyrok za prawdę" - jak wyżej. Praca dziennikarza wymaga odwagi, poczucia misji i gotowości na poświęcenia.
- "Spotlight" dziennikarstwo śledcze przedstawiające kulisy afery pedofilskiej w Bostonie
- "Fakty i akty" z 1997 roku (Dustin Hoffman + Robert De Niro). Fake News sprzed epoki mediów społecznościowych. Symulowana wojna jako temat zastępczy dla skandalu seksualnego prezydenta USA.
Seriale:
- "Black Mirror" nawet Gosia Foremniak nie znalazłaby w swojej wyobraźni superlatywów, by opisać ten serial. Historie ukazane w kolejnych odcinkach nie są ze sobą powiązane, jednak ich wspólnym mianownikiem jest obraz (anty)utopii, jaka powstała w oparciu o rozwój nowych technologii i nowych mediów. Zobaczcie koniecznie! (Uwaga! niektóre odcinki są mocne i sugestywne)
- "Newsroom" serial z Jeffem Danielsem, o którym każdy z Was pewnie już słyszał. Interesujący ze względu na zilustrowaną specyfikę pracy redakcji w dobie nowych mediów.
- "House of Cards" Kevin Spacey znów genialny. Choć to obraz o polityce raczej niż dziennikarstwie, to warto zwrócić uwagę na to, jak obie sfery życia społecznego przenikają się i są od siebie zależne.
- "Czas prawdy" afera szpiegowska i Ben Whishaw w roli dziennikarza śledczego
- "Westworld" Jaki jest status androida w naszym społeczeństwie? Gdzie jest granica między inteligencją a sztuczną inteligencją?
Filmy z nowymi mediami w tle:
- "Her" Dramat, romans, interesujące rozważania o relacji człowiek - interfejs. Czy prognoza rzeczywiście przesadzona?
- "The Social Network" film o powstaniu Facebookai Marku Zuckerbergu. Pozycja obowiązkowa.
- "Piąta władza" o perypetiach Juliana Assange'a i powstaniu WikiLeaks. Warto zobaczyć, choć nie jest to dzieło sztuki. W najgorszym razie można popatrzeć sobie na Benedicta Cumberbatcha.
- "Sala Samobójców" Jakub Gierszał (z Torunia) w roli przedstawiciela subkultury(?) emo i hikikomori. Polecam oglądać film z uwzględnieniem głębokości relacji zapośredniczonych nowymi mediami.
Filmy dokumentalne:
- "Citizenfour" dokument o Edwardzie Snowdenie, inwigilacji i obronie przed nią. Przedstawia nowe formy dziennikarstwa śledczego. Kontrowersyjny i obowiązkowy.
- "Z pierwszej strony. Rok w New York Timesie" prasa drukowana ma się dobrze. Dokument dla zainteresowanych tym, jak wygląda praca w wielkich redakcjach.