Flat design to styl projektowania charakteryzujący się nie tylko rezygnacją z trójwymiaru (co sugeruje sama nazwa), ale przede wszystkim ogólnym minimalizmem formy. Od wielu lat wydaje się obowiązującym stylem zarówno w grafice webowej, jak i przy projektowaniu interfejsów. Jaka jest charakterystyka "płaskich projektów"? Skąd pochodzi styl i w jakim kierunku zmierza? Zapraszam do lektury.
Charakterystyka Flat Design:
- prostota formy, czytelność
- brak trójwymiaru, a nawet cieni i gradientów
- proste kształty i typografia (fonty bezszeryfowe o stałej grubości kreski np. Helvetica)
- niewielka liczba umiarkowanie kontrastujących ze sobą pastelowych kolorów
- przyjazność urządzeniom mobilnym i niewielkim wyświetlaczom.
Kolory charakterystyczne dla Flat UI (https://flatuicolors.com/) |
Geneza stylu
Za źródło Flat design należy należy uznać styl szwajcarski związany z międzynarodowym stylem typograficznym lat 50. XX wieku. Niektórzy graficy jednak początków tej szczególnej filozofii projektowania doszukują się już w latach 20. m.in. w drukach niemieckich i holenderskich.
Symbolem zarówno flat design w jego współczesnych odmianach, jaki i międzynarodowego stylu typograficznego jest powstały w 1957 roku font Helvetica cechujący się nadzwyczajną geometryczną prostotą, czytelnością i lekkością znaków.
Wielki powrót Flat design
Choć filozofia stylu szwajcarskiego nigdy nie została zupełnie zapomniana, to jego odrodzenie we współczesnej formie flat design zostało zapoczątkowane, a może raczej spopularyzowane przez kafelkowy interfejs Windowsa 7 i 8, zwłaszcza na urządzenia mobilne. Mniej więcej w tym samym czasie następował rebranding logo i ikon aplikacji zarówno na Androida, jak i (w sposób szczególny) iOS-a, a webdesignerzy rezygnowali ze wszystkich upiększeń stron internetowych stawiając na prostą geometrię, umiarkowaną liczbę stonowanych kolorów oraz minimalizm.
Kierunki rozwoju stylu
Wraz z rosnącą popularnością designu skandynawskiego, oszczędnego, opartego o biele i szarości subtelnie łamane przez pastelowe dodatki, flat design jeszcze bardziej oszczędza na kolorystyce. Przecierane meble w stylu shabby mają swój odpowiednik w projektach stron opartych o przezroczystość elementów i zabiegach zmniejszających kontrasty. Czyste, minimalistyczne jasne tła i jednolita monochromatyczna kolorystyka podkreśla ascetyczność i prostotę projektów coraz większej liczby stron.
Drugim trendem jest charakterystyczny dla serwisów informacyjnych i wielu blogów przepych z dążeniem do zmieszczenia jak największej liczby treści powyżej linii zanurzenia (dolnej krawędzi ekranu, decydującej o tym ile materiałów zmieści się na wyświetlaczu - ekranie). Ciasno zamieszczone treści zachowują tu jednak szczególną cechę wspólną - zachowanie dwuwymiarowości rozumianej jako dążenie do równowagi, by żaden z elementów strony lub interfejsu nie dominował nad pozostałymi. Uwypuklenia prezentowane są za pomocą nieco większych niż wcześniej kontrastów kolorystycznych, jednak geometryczne kształty poszczególnych pól zachowują symetrię.
Mimo że rozdzielczość wyświetlaczy urządzeń mobilnych jest już od jakiegoś czasu na tyle duża, że radzą sobie one z szeryfami, to nadal proste kroje pism bezszeryfowych nadal dominują w filozofii flat design. Jedyną różnicą są coraz częściej stosowane fonty o zmiennej grubości kreski, których bardzo cienkie linie pionowe wyraźnie kontrastują z pogrubieniami brzuszków i linii prostych.
Podsumowanie
Choć popularność flat design szczytowała już w roku 2013, to filozofia projektowania dominuje do dziś. Podstawy minimalizmu i przejrzystości zapoczątkowane stylem szwajcarskim z lat 50nadal pozostają w mocy, choć przybierają różne formy - od skandynawskiej bieli po pstrokatą symetrię serwisów informacyjnych. Trend najprawdopodobniej nie zniknie zbyt szybko, szczególnie że cały czas rośnie popularność urządzeń mobilnych jako narzędzi do przeglądania stron w sieci, którym to flat design jest szczególnie przyjazny.